Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere'nin En Kalabalık Şehirleri

Ezgi

Kadın Üye
Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
3
Beğeni
0
İngiltere, Avrupa'nın en kalabalık ülkelerinden biri olmasına rağmen, nüfusu büyük ölçüde büyük şehirlerde yoğunlaşmıştır. Bu şehirler arasında, Londra gibi dünyaca ünlü turistik yerlerin yanı sıra, Manchester, Birmingham, Leeds, Liverpool ve Bristol gibi önemli ticaret merkezleri de yer almaktadır. Sizler için hazırlamış olduğum bu konuda 10 büyük şehirden bahsedeceğim.

1-Londra
Londra, İngiltere'nin başkenti ve en kalabalık şehridir. 2023 yılı itibarıyla, nüfusu 9 milyonu aşmıştır. Londra, dünya çapında finans, moda, medya ve turizm merkezi olarak bilinir. Londra, Big Ben, Buckingham Sarayı, Tower Bridge, Tate Modern ve British Museum gibi dünyaca ünlü turistik yerlere ev sahipliği yapar.

2-Birmingham
Birmingham, İngiltere'nin ikinci en kalabalık şehridir ve nüfusu 1.3 milyona yakındır. Birmingham, İngiltere'nin en büyük ikinci şehir merkezine sahiptir ve finans, hukuk, yönetim ve bilim endüstrileri için bir merkezdir. Ayrıca, Cadbury World ve Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi gibi turistik yerlere ev sahipliği yapar.

3- Manchester
Manchester, İngiltere'nin üçüncü en kalabalık şehridir ve nüfusu 600,000'den fazladır. Manchester United ve Manchester City gibi dünyaca ünlü futbol kulüplerinin kurulduğu bir şehirdir.

4- Leeds
Leeds, İngiltere'nin dördüncü en kalabalık şehridir ve nüfusu 540,000'den fazladır. Şehir, Leeds Kraliyet Armoryası ve Leeds Sanat Galerisi gibi sanat severlerin ilgisini çekecek yerlere ev sahipliği yapmaktadır.

5- Liverpool

Liverpool, İngiltere'nin beşinci en kalabalık şehridir ve nüfusu 550,000'den fazladır. Liverpool, turizm, finans ve kültür için bir merkezdir. Ayrıca, The Beatles Müzesi ve Liverpool Katedrali gibi turistik yerlere sahiptir.

6- Bristol
Bristol, İngiltere'nin altıncı en kalabalık şehridir ve nüfusu 485,000'den fazladır. Bristol, ticaret, havacılık ve turizm için bir merkezdir. Ayrıca, Bristol Zooloji Bahçesi ve Clifton Köprüsü gibi tarih kokan bölgelerin bulunduğu güzel bir şehirdir.

7- Newcastle upon Tyne
Newcastle upon Tyne, İngiltere'nin yedinci en kalabalık şehridir ve nüfusu 330,000'den fazladır. Newcastle upon Tyne, turizm, eğitim ve kültür merkezidir. Ayrıca, Newcastle Kalesi ve St. James Park gibi görülmeye değer yerlere sahiptir.

8- Sheffield
Sheffield, İngiltere'nin sekizinci en kalabalık şehridir ve nüfusu 300,000'den fazladır. Sheffield, çelik endüstrisi, eğitim ve turizm için bir merkezdir. Ayrıca, Sheffield Çelik Müzesi ve Kelham Adası Müzesi gibi sanat tarihine sahiptir.

9- Nottingham
Nottingham, İngiltere'nin dokuzuncu en kalabalık şehridir ve nüfusu 300,000'den fazladır. Nottingham Şatosu ve Ye Olde Trip to Jerusalem Pub gibi turistik yerler görülmesi gereken noktaların başındadır.

10- Leicester
Leicester, İngiltere'nin onuncu en kalabalık şehridir ve nüfusu 300,000'den fazladır. Leicester Katedrali ve King Richard III Center gibi turistik yerlere sahiptir.
 
Üst