Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere'de Vergi Sistemi ve Vergi Ödemeleri

Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
3
Beğeni
0
İngiltere'deki vergi düzenlemeleri, KOBİ'lerin büyük şirketlere karşı rekabetlerini artırmayı hedeflemektedir. Vergi prosedürleri oldukça basit olup, herkesin kendi muhasebesini tutmasına olanak sağlar. Bu sayede işletmecilerin kendi mali tablolarını yönetmeleri ve gelir-gider hesaplamaları daha kolay hale gelir.

İşletmelerin sorumlu olduğu katma değer vergisi (VAT), İngiltere'de yıllık geliri 83 bin sterlinden daha az olan işletmeler için muafiyet sağlar. Tüketiciler için genel VAT oranı %20, indirimli oran %5 ve KDV'ye tabi olmayan oran %0 şeklindedir. %5 VAT oranı, çocuk araç koltukları, enerji tasarrufu sağlayan malzemelerin montajı, sağlık koruma ürünleri, sigara bırakma ürünleri, büyük çaplı ısıtma projeleri ve bazı insan taşımacılığı sistemlerinde uygulanırken %0 KDV oranı kitap, gazete ve dergi, bazı yiyecekler, çocuk giyim ve ayakkabıları, ilaçlar, yeni konut, ulaşım hizmetleri, ihracat ve ihracata ait hizmetlerde geçerlidir.

Ülkenin En Önemli Vergisi " Gelir Vergisi "

İngiltere'ye yerleşmiş olan herkes, gelir vergisi kanununa uygun olarak birtakım yükümlülükler taşır. Bir yılda toplam 183 günden uzun süre İngiltere'de kalmış olanlar, gelir vergisi ödeme yükümlülüğüne sahiptir. İngiltere'de sürekli yaşayan ve uzun süreliğine İngiltere dışına çıkan kişilerden o yıl için gelir vergisi talep edilmezken, İngiltere'ye yerleşmiş olan kişiler tüm dünyada elde ettikleri gelirler ve sermaye kazançları için İngiliz vergi sistemine tabidir.

Ülkede maaşa göre gelir vergisi oranı uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekecek olursak, yıllık geliri 1.500 Sterlin'den az olanlar %10'luk dilim, 1.501 ile 32.000 Sterlin arasında olanlar %23'lük dilimde ve 32.001 Sterlin üstü ise %40'lık dilimde vergilendirmeye girer. Bahsettiğimiz bu vergi oranları, ülkede ticaret yapmak isteyen herkes için geçerli oranlardır.

Ayrıca ülkede yaşayan vatandaşların sürekli olarak ödediği diğer vergiler ise şunlardır :

  • Belediye Vergisi
  • Ulusal Sigorta
  • Kurumlar Vergisi

Turistler Vergi İadesi Alabilir mi ?

AB ülkeleri dışındaki ziyaretçiler, İngiltere'de yaptıkları bazı harcamaların vergi iadesini alabilirler. Vergi iadesi, İngiltere'de alınmış bir ürünün veya hizmetin İngiltere dışında kullanılacak olması durumunda geçerlidir. Vergi iadesi için fatura göstermek gerekmektedir ve ilgili ofis ile iletişime geçilerek işlem gerçekleştirilir.
 
Üst