Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere'de Vergi Ödeme ve Vergi İadeleri

Maverick

Member
İçerik Ekibi
Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
12
Beğeni
2
İngiltere'de Vergi Ödeme ve Vergi İadeleri
Vergi, her ülkenin ekonomisinde önemli bir rol oynar. İngiltere'de de vergi, hükümetin bütçesini finanse etmek için önemli bir kaynak olarak kullanılır. Bu nedenle, İngiltere'de vergi ödemek ve vergi iadeleri almakla ilgili bazı önemli bilgileri bilmek önemlidir.

İngiltere'de Vergi Türleri

İngiltere'de vergi ödemek için farklı türlerde vergiler vardır. Bunlar arasında en yaygın olanları gelir vergisi, KDV, işveren vergisi, emlak vergisi ve araç vergisi gibi vergilerdir.

Gelir Vergisi

İngiltere'de çalışan herkes, kazandığı gelire göre gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Gelir vergisi, kazanılan gelirin yüzdesi olarak hesaplanır ve yılda bir kez ödenir. Gelir vergisi, her yılın Nisan ayında sona eren mali yılda kazanılan gelire dayalı olarak hesaplanır.

KDV

KDV, İngiltere'de tüketicilerin çoğu tarafından ödenen bir vergidir. KDV, ürün veya hizmetin fiyatına eklenir ve satıcı tarafından HM Revenue & Customs'a ödenir.

İşveren Vergisi

İşverenler, çalışanları için Ulusal Sigorta primi ödemekle yükümlüdür. Bu prim, çalışanın kazancının belirli bir yüzdesi olarak hesaplanır ve işveren tarafından ödenir.

Emlak Vergisi

İngiltere'de emlak vergisi, ev sahibi olmayanların kiracı olmaları durumunda ödenen bir vergidir. Emlak vergisi, evin değerine ve bölgesine göre hesaplanır.

Araç Vergisi

Araç vergisi, İngiltere'de sahip olunan araçlar için ödenen bir vergidir. Araç vergisi, aracın motor hacmine, CO2 emisyonuna ve yaşına göre hesaplanır.

İngiltere'de En Çok Ödenen Vergi Türü

Gelir Vergisi


İngiltere'de yaşayan kişilerin gelir vergisi kanunlarına tabi olup olmadığı, ülkede yerleşik olup olmadıklarına bağlıdır. Bir kişi birden fazla ülkede ikamet edebilir, ancak sadece bir ülkenin gelir vergisi kanunlarına tabi tutulur. Ayrıca, evli bir kadın, eşinin ikamet ettiği ülkenin vergi kanunlarına tabi olmak zorunda değildir.

İngiltere'de gelir vergisi yılı, 5 Nisan ile ertesi yılın 6 Nisanı arasındadır. Bu süre içinde İngiltere'de 183 günden fazla kalan herkes, gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Bu 183 gün, devamlı bir süreç veya birkaç ziyaretten oluşabilir.

İngiltere'de yerleşik ve gelir vergisine tabi tutulmuş kişiler için iki kategori vardır. Birincisi, İngiltere'de bir yılını tamamlamış kişilerdir. Diğeri ise, gelir vergisi yılı içinde İngiltere'de 183 günden fazla bulunmuş kişilerdir. Sürekli olarak İngiltere'de yaşayan ve uzun süreliğine İngiltere dışına çıkan kişilerden, o yıl için gelir vergisi alınmaz. İngiltere'de 183 günden uzun süre ikamet eden kişiler, İngiltere'de elde ettikleri tüm gelirler için gelir vergisi öderler. İngiltere'ye yerleşmiş kişiler ise, tüm dünyada elde ettikleri gelirler ve sermaye kazançları için İngiliz vergi sistemine tabidirler. Vergi Dairesi'nin (Inland Revenue) IR20 broşürü (Resident and Non-resident-Liability to taxe in the United Kingdom), gelir vergisi konusunda ayrıntılı bilgi sağlar.

Vergi Oranları


İngiltere'de, gelir vergisi açısından üç farklı dilim mevcuttur. Yıllık geliri 1500 sterlinin altında olanlar için %10'luk bir dilim belirlenmiştir. Yıllık geliri 1500-32.000 sterlin arasında olanların %23'ü gelir vergisi olarak ödemek durumundadır. 32.000 sterlinin üzerinde yıllık geliri olanlar ise %40 oranında gelir vergisi kesintisiyle karşı karşıya kalırlar. İngiltere'de vergi kaçırmak yasalara aykırıdır ve bu konuda ciddi yaptırımlar uygulanır. Yüksek para cezaları ve hapis cezaları gibi ciddi cezalarla karşılaşmak mümkündür. Bununla birlikte, her yıl yaklaşık 10 milyar sterlinlik bir vergi kaçırma olayı gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Bu durum, devletin ciddi zararlar görmesine neden olmaktadır. Vergi daireleri, son yıllarda müfettişlerinin sayısını arttırarak bu sorunu çözmeye çalışmaktadır.

Muhasebeci Tavsiyesi Alın

Eğer İngiliz vergi sistemi size karışık geliyorsa ve vergi yükümlülüklerinizin doğru bir şekilde yerine getirildiğinden emin değilseniz, bir muhasebeciden tavsiye almanız önerilir. Ayrıca bankaların da vergi danışmanlığı hizmetleri mevcuttur. Genellikle, tüm serbest meslek sahiplerinin bir muhasebecisi olur. İngiltere'de bir muhasebeciye ihtiyaç duyarsanız, gazete ilanları veya telefon rehberi yerine çevrenizden tavsiye almanız daha doğru bir tercih olacaktır. Muhasebecilerin vergiden kaçınma yöntemleri ile büyük bir vergi tasarrufu yapabilirsiniz ancak bu yöntemler genellikle büyük şirketlerin işine yarar. Çünkü bu maliyetlerin altından ancak büyük şirketler kalkabilir.

Muhasebecilerin ücretleri saatte 50-150 sterlin arasında değişir ve özellikle Londra'dakiler en pahalı olanlardır. Serbest meslek sahibi bir kişinin muhasebe ücreti yıllık 400 Sterlin civarında olurken, şirketlerin muhasebe ücreti yıllık 600 Sterlin civarındadır.

Unutmayın ki, iyi bir muhasebeci size ödediğiniz ücretten daha fazlasını kazandıran muhasebecidir.

Turistler İçin KDV İadesiİngiltere'de, AB üyesi olmayan yabancı uyruklular, 6 aydan kısa süreliğine İngiltere'de kaldıklarında, yaptıkları bazı harcamaların KDV'sini geri alabilirler. Bu işlem, sadece İngiltere'de satın alınan bir ürünün veya hizmetin, İngiltere dışında kullanılacak olması durumunda geçerlidir ve TAX REFUND olarak adlandırılır. Örneğin, bir restoranda yediğiniz yemeğin KDV'sini geri alamazsınız, çünkü bunu İngiltere'de tüketmişsiniz. Ancak, bir mağazadan aldığınız fotoğraf makinesi veya takım elbise için ödediğiniz KDV'yi geri alabilirsiniz.

Vergi iadesi için alışverişiniz sırasında fatura talep etmeniz gerekiyor. Bu faturayı, İngiltere'den çıkış yaptığınızda ilgili TAX REFUND ofisine aldığınız ürünle birlikte göstermeniz gerekir.
 
Üst