Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere'de Trafik Kuralları ve Ceza Puanları Hakkında Bilgiler

Volkan

Member
İçerik Ekibi
Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
10
Beğeni
1
İngiltere'de Trafik Kuralları ve Ceza Puanları Hakkında Bilgiler
İngilizlerin trafik konusunda farklı uygulamaları Türkiye'den gelen sürücüler için alışması zor bir süreç olabilir. Trafik akışı sol tarafta olduğu için kavşaklarda, tek yönlü yollarda ve meydanlardaki göbeklerde dönüş yaparken ekstra dikkat gerekmektedir. Sürücülerin önce sağa, sonra sola bakarak kavşak noktalarını geçmeleri ve sinyal verirken de önce sağ sinyali kullanmaları gerekmektedir.

Araç sürücüleri, araçlarında arıza veya kaza durumlarında diğer sürücüleri ikaz edecek bir ikaz levhası bulundurmalıdır. Ayrıca dörtlü flaşörlerin de çalışır olması gerekmektedir. İkaz levhaları üçgen biçiminde ve fosforlu renktedir ve en az 50 metre yakınına konulması önerilmektedir (otobanlarda ise 150 metredir).

İngiltere'de Geçiş Önceliği

Türkiye'deki geçiş önceliği yolun sol tarafındaki araca aitken, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde böyle bir öncelik yoktur. Yan yollardan, ana yollara geçiş yapılan kavşaklarda ve dönüm noktalarında sekizgen "Dur" levhası veya üçgen "Yol Ver" levhası bulunmaktadır. Ayrıca yol zeminindeki beyaz kesik çizgiler sürücüleri dur veya yol ver anlamında yönlendirmektedir. "Dur!" işaretini gördüğünüz anda kesinlikle durun (tekerlekler kitlenmelidir), etrafınızı kontrol edin ve sonra yolunuza devam edin.

Döner Kavşaklar

Döner kavşaklarda sağdan gelen araçlar yol önceliğine sahiptir. İngiltere'de birçok turboşarj var ve yoğun trafik saatlerinde geçişler trafik ışıklarıyla kontrol edilir. Yoğunluk olmadığında, geçişler serbesttir. Döner kavşaklarda trafik saat yönünün tersine işler (Türkiye'nin tam tersi).

Uyarı Okları

Şehir dışı yollarda, keskin virajlar için siyah zemin üzerine beyaz oklarla işaretlenen levhalar kullanılır. Oklar, viraj ne kadar keskinse o kadar fazladır. Bu levhalar, sürücüye yavaşlaması gerektiğini hatırlatır.

Emniyet Kemeri Zorunluluğu

İngiltere'deki araçlarda, ön ve arka koltuklarda oturan tüm yolcuların emniyet kemeri takması zorunludur. 14 yaşından küçük çocuklar için özel araç koltukları da kullanılır. Emniyet kemeri veya koltuğun çocuğun yaşına ve kilosuna uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Özel Yollar

İngiltere'de bazı yollar sadece otobüs ve taksiler için ayrılmıştır. Bu yollara "tercihli yol" denir ve hususi araçlar bu yollarda seyahat edemezler. Tercihli yolların bazıları sadece yoğun trafik saatlerinde hususi araçlara açılabilirken, bazıları tüm gün kapalıdır. Yasak olduğu halde tercihli yolu kullanan araçlar, otobüs şoförlerinin azarlarının yanı sıra 80 sterlin para cezasıyla karşı karşıya kalırlar.

Genel Trafik Kuralları


Gece ve aydınlatılmayan yollarda, uzun farların kullanımı zorunludur. Ayrıca uzun farlarınızı ve sis farlarınızı görüş alanınızın 100 metre altına düştüğünde de yakabilirsiniz. Uzun farları yakmak, farklı anlaşılmalara yol açabilir. Bazen arka araçların öndekine işaret vermesi için yakılır. Bazen "Yol Ver" anlamına gelir. Bazen de "Daha acemiim. Kusuruma bakmayın" anlamına gelir. Dörtlü flaşörler herhangi bir kaza anında, diğer sürücüleri uyarmak veya yardım istemek için kullanılmalıdır. Park yasağı olan yerlerde araç park etmenin tek haklı sebebi, aracınızın bozulması veya kaza geçirmenizdir.

İngiltere'deki sürücülerin çoğu, sis lambalarının nasıl kullanılması gerektiğinden habersizdirler. Arka sis lambaları, sadece görüş alanınızın 100 metre altına düştüğü durumlarda kullanılabilir. Sadece karanlık veya yağmur yağıyor diye sis lambalarınızı yakamazsınız.

İngiltere'de trafik ışıkları Türkiye'deki gibi kırmızı (Dur), sarı (Hazırlan) ve yeşildir (Geç). İngiltere'de en uzun süre yanacak olan ışık, yeşildir. Trafik ışıklarının alıcıları, 40-150 metrelik bir alana yerleştirilir. Bu alıcılar, trafiğin işleyişini düzenler. Yeşil ışık en az yedi saniye en fazla bir dakika yanabilir.

Trafik ışıklarının büyük bir çoğunluğuna kırmızı ışıkta geçen araçları görüntüleyen kameralar yerleştirilmiştir. Kırmızı ışıkta geçtiğinizde, bir ay sonra hakkınızda ceza işlemleri başlatılır. Trafik ışıkları, kavşaklarda yolun sol tarafına yerleştirilir ve karşılıklıdır.

Yaya geçitleri iki çeşittir. Trafik lambası bulunanlar ve trafik lambası bulunmayanlar. Trafik lambası bulunan yaya geçitlerinde geçişler bu lambalara göre yapılır. Ancak ışık olmayan yaya kaldırımlarında, yaya yola adımını attığı anda sürücünün durması gerekir; aksi takdirde cezaya çarptırılır.

İngiltere'de traktör, karavan gibi yavaş giden araçlar, arkalarında 6 araçtan fazla birikim olduğunda bu araçlara yol vermelidir.

Trafik cezaları genellikle para cezasıdır. Ceza ihbarı adresinize geldiği zaman veya sileceğinize iliştirildiği zaman ödeme merciine yatırılması gerekmektedir. Bazı trafik suçlarında ehliyetinize ceza puanı verilir. Bu puanlar belirli bir miktarı aşarsa ehliyetiniz elinizden alınabilir. İçkili araba kullanma, kazaya ve ölüme sebebiyet verme gibi durumlarda hapis cezası söz konusu olabilir. Ölüm durumunda, müebbet hapse kadar ceza alabilirsiniz.

Bazı sürücülerin üç şeritli yollarda, hep sol şeridi işgal etmeleri nedeniyle trafik sıkışıyor ve tüm trafik iki şeride toplanıyor. Sağ şeritte araç geçilmesi yapılması, trafik başka bir yönde işliyorsa yasaktır. Sürücülerin araç geçmeden önce sinyal vermeleri gerekir. Otobanlara, bisiklet, yayalar ve mopedler giremezler.

Yollarda, bisiklet, motosiklet ve moped sürücülerine karşı çok dikkatli olun. Bazen karanlıkta veya siste fark edilmeleri zor olabilir. Otobüslerden inen yolculara ve okulların yanından geçerken yoldaki çocuklara dikkat edilmesi ve buralardan hızlı geçilmemesi gerekmektedir.

Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasaktır. İngilizlerin en çok ihlal ettiği kurallardan birisi budur. Eğer çok yoğunsanız ve siz arayanların her saatte sizinle iletişim kurabilmesi gerekiyorsa, araç kiti veya araç telefonu kullanın.
 
Üst