Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere'de Sigorta Türleri ve İşleyişi

Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
4
Beğeni
0
İngiltere'de tıpkı ülkemizdeki gibi bir çok sigorta çeşidi bulunmaktadır. Bu sigortaların başlıca çeşitleri arasında, trafik sigortası, konut sigortası, seyahat sağlık sigortası ve hayat sigortası bulunmaktadır. Bu sigortaların fiyatları ve poliçeleri kişiye bağlı olarak değişebilmektedir. Şimdi bu sigorta türlerini daha yakından inceleyerek fikir sahibi olmanızı sağlayacağız.

1- Trafik Sigortası

İngiltere'de, "Third Party İnsurance" olarak bilinen ve araç kullanmak için en düşük sigorta teminatına sahip olmamak kanunlara aykırıdır. Bu teminat, Türkiye'deki Zorunlu Trafik Sigortası'na benzerdir ve bir trafik kazası durumunda, karşı tarafın yaşayabileceği hasar ve kayıpları karşılar. Birleşik Krallık'ta, doğru sigortaya sahip olmamak, aracınıza el konulmasına ve büyük bir para cezasına çarptırılmanıza neden olabilir.
Araç sigorta fiyatları oldukça değişken olabilir, bu nedenle en uygun fiyatı bulmak için birçok farklı yerde araştırma yapmanız gerekebilir.

2- Konut Sigortası

İngiltere'de oturduğunuz eve mutlaka konut sigortası yaptırmanız gerekir. Bu sigortanın amacı, evinizi veya eşyalarınızı hırsızlık, yangın veya hasara karşı teminat altına almaktır. İngiltere'de ortalama konut sigortası fiyatları aylık 35-50 £ olarak değişmektedir. Bu fiyatlar peşin ödeme fiyatlarına göre %9 daha pahalıdır.

3- Seyahat Sağlık Sigortası

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, İngiltere için seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir. Bir çok ülke, kendisini ziyarete gelen turistlerden seyahat sağlık sigortası talep etmektedir. Bu sigortanın amacı yaşayabileceğiniz risklere karşı, sizi ve cebinizden çıkacak parayı teminat altına almaktır. Tatil, iş veya eğitim amaçlı seyahat etmek heyecan verici bir deneyimdir, ancak seyahat sırasında beklenmedik durumlarla karşılaşabiliriz: Kaza geçirebilir, kişisel eşyalarımızı kaybedebilir veya uçağı kaçırabiliriz. Bu gibi problemler hem maddi hem de manevi açıdan zorlayıcı olabilir. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası, olası risklere karşı sizi korur ve güvence altına alır. Bu yüzden her ne kadar seyahat sağlık sigortası, İngiltere için zorunlu olmasa da, yaptırmakta büyük yarar olabilir. Her ne kadar dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olarak görülse de, kaza geliyorum demez. Bu yüzden kendinizi güvence altına almak önemlidir.
 
Üst