Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere'de Sağlık Sektörü Meslekleri

Volkan

Member
İçerik Ekibi
Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
10
Beğeni
1
İngiltere'de Sağlık Sektörü Meslekleri
İngiltere, diğer Avrupa ülkeleri arasında göç yoluyla sağlık çalışanı istihdamı yapan önemli bir ülkedir. Özellikle hemşireler gibi sağlık çalışanları, tüm iş kolları arasında en fazla ihtiyaç duyulan meslekler arasındadır.

The Health Foundation adlı bağımsız bir yardım kuruluşu, Ekim 2021'de yayınlanan bir makalede, İngiltere'nin sağlık sistemi NHS'nin 2030/31 yılına kadar yaklaşık 488.000 sağlık personeli alımı yapacağını ve bu sayede sektörde istihdam oranını yaklaşık %40 artıracağını tahmin etmektedir.

İngiltere'de En Çok Aranan Sağlık Meslekleri Nelerdir?

İngiltere'de en çok aranan sağlık meslekleri aşağıdaki gibidir:

Hemşirelik: İngiltere'deki ulusal sağlık sistemi, acil servislerden ameliyathanelere kadar hemen hemen her alanda büyük bir talep göstermektedir. Hemşireler için birçok fırsat mevcuttur ve şu anda İngiltere'de çalışan hemşirelerin çoğunluğu yabancı çalışanlardan oluşmaktadır. Hemşirelerin maaşları, 22.000 İngiliz sterlini civarında başlamakla birlikte, en üst pozisyonlardaki hemşireler için 100.000 İngiliz sterlinine kadar yükselebilir.

Tanısal görüntüleme:
Sonografi ve radyoloji alanlarında kariyer yapmayı düşünen bireyler için İngiltere'de birçok fırsat mevcuttur. Bu alanlar, hastaların bakım ve tedavisi için oldukça önemli bir role sahip olmalarına rağmen, İngiltere'de bu alanlara yönelen aday sayısı düşüktür. Tanısal görüntüleme alanında maaşlar genellikle 22.000 İngiliz sterlininden başlar ve danışman seviyesine ulaşanlar için 69.000 İngiliz sterlinine kadar yükselebilir.

Protez ve ortezciler:
Protezciler ve ortezciler, hastaların hareketliliklerini yeniden kazanmalarına yardımcı olmada önemli bir rol oynarlar. İngiltere sağlık sistemi içerisinde bu alanlarda çalışanlar için de talep mevcuttur.

Tıbbi teknisyenlik:
Tıbbi teknisyenler, acil müdahale servisleri sağlayarak tüm ulusal sağlık sistemi içindeki en önemli görevlerden birini üstlenmektedirler. Maaşları genellikle 22.000 İngiliz sterlininden başlar ve danışman düzeyinde maksimum 69.000 İngiliz sterlinine kadar çıkabilir. Birleşik Krallık'ın her yerinde yüksek talep gören bir meslek grubudur.

Acil tıp doktorları:
İngiltere'deki ulusal sağlık sistemi içerisinde, birçok alanda ve uzmanlıkta doktorlar için talep mevcuttur ancak acil tıp, birçok tesisin hala kalifiye ve deneyimli personel aradığı ve bunları bulmakta zorlandığı bir alandır. Acil servis doktoru olarak, mesai saatleri dışında ek ücret almak mümkündür. Ülkedeki doktorların maaşları genellikle 26.000 İngiliz sterlininden başlar ve bu alandaki bir danışman yılda 103.500 İngiliz sterlinine kadar kazanabilir.

İngiltere'de Sağlık Çalışanı Nasıl Olunur ?


  • İngiltere'de sağlık sektöründe çalışmak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

  • Ulusal Sağlık Sistemi'nde bir işe başvurmadan önce ilgili deneyim ve niteliklere sahip olmak gerekmektedir. Pozisyon ile ilgili gerekli nitelikler, iş başvurularındaki "Person Specification" başlığı altında belirtilir. Mülakata yalnızca, başvuru formlarında pozisyon için gerekli kriterleri karşıladığını açıkça gösteren adaylar alınır.

  • Diploma denklik belgesi alınmalıdır.

  • Mesleki kayıt gerektiren bir pozisyona başvuru yapıldığında, bu pozisyona uygun olan resmi düzenleyici kuruluşa kayıt yapılması gerekmektedir.

  • İngiltere'de sağlık çalışanı olmak için, Ulusal Sağlık Sistemi'nin belirlediği nitelikli çalışan kriterine uygun olmak gerekmektedir. Ülke, sağlık çalışanlarına gerekli vizeyi verirken puanlama sistemini kullanır. Bu sistem; bir iş teklifi olup olmadığı, mesleki yetenek seviyesi, dile yetkinlik ve diğer belirlenmiş kriterleri üzerinden inceleme gerçekleştirir. Çalışma vizesini edinmek için göçmen çalışan puanlama sisteminden uygun sonuç alınması gerekmektedir.

  • Biyometrik oturma izni kartı alınması gerekmektedir. Biyometrik oturma izni kartı, bireylere vize veya göçmenlik başvurusu yaptıklarında otomatik olarak verilen ve Birleşik Krallık'tayken göçmenlik durumunu ve haklarını gösteren bir karttır. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi işe alım uygulamasının bir parçası olarak, bir kimliğin gerçek olduğunu ve onu sunan kişiye ait olduğunu belirlemek için kimlik kontrolleri yapılmaktadır ve biyometrik oturma izni kartları, kimliği doğrulamak için kullanılabilmektedir.

İngiltere Sağlık Çalışanı Olmak İçin Diploma Denkliği Nasıl Alınır ?


Bireylerin İngiltere'de sağlık çalışanı olmak istemeleri durumunda, diploma denklik belgesi almaları zorunludur. Denklik işlemleri, Birleşik Krallık hükümeti tarafından akreditasyon verilen kurumlar aracılığıyla tamamlanabilir.

General Medical Council (GMC) kaydı yaparak Birleşik Krallık'ta sağlık personeli olarak çalışmak mümkündür. Ancak, diplomanın doğrulanması gerekmektedir. Diploma doğrulama işlemi, Educational Commission for Foreign Medical Graduates (ECFMG) tarafından sağlanan Electronic Portfolio of International Credentials (EPIC) online sistemi üzerinden tamamlanır.

İngiltere Sağlık Çalışanı Olmak İçin Nereye Başvurulmalı ?

Başvuruların gerçekleştirileceği yerler, İngiltere'deki sağlık kuruluşlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Özel sağlık kuruluşlarında çalışmak isteyenler, doğrudan ilgili kurumlara başvuruda bulunabilirler. Ancak Birleşik Krallık'ta bir devlet kuruluşunda sağlık çalışanı olarak çalışmak isteyenler, başvurularını Birleşik Krallık ulusal sağlık sistemi (NHS) üzerinden yapabilmektedirler.

NHS bünyesindeki işlere başvurmak isteyenler için en önemli adım, iş ilanında yer alan "Person Specification" başlığı altındaki aday kriterleri kısmını dikkatlice incelemek ve bu kriterlere uygunluğunu sağlamaktır. NHS web sitesi üzerinden başvuruda bulunan adaylar, formda yer alan her alanı eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve kendileriyle ilgili gerekli bilgileri ayrıntılı bir şekilde vermeleri beklenir. Başvuru formunda adayların vermesi gereken ek bilgiler arasında; daha önceki görev ve sorumlulukları, görevle ilgili bilgi, deneyim ve becerileri, özgeçmişinde yer alan boşluklu dönemlerle ilgili açıklayıcı bilgi, çalıştığı gönüllü işler ve varsa araştırma/yayın ve sunumları yer almaktadır.
 
Üst