Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere'de Mortgage Kredisi İle Ev Almanın Yolları

Maverick

Member
İçerik Ekibi
Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
12
Beğeni
2
İngiltere'de Mortgage Kredisi İle Ev Almanın Yolları
İngiltere'de bir evin değerini belirleyen en önemli faktör, büyüklüğü veya konforu değil, konumudur. Bugün, kuzeydeki üç yatak odalı iki katlı bir ev, aynı koşullara sahip bir evin güneydeki yarısı kadar fiyatlıdır.

Bir ev satın alırken, elbette ki pazarlık yapmanız gerekebilir. Ev sahibi fiyatı %5 indirecektir ancak en fazla %10 indirim yapabilir. Bu durum, paraya ihtiyacı olan ev sahipleri için geçerlidir. Genellikle ev sahipleri, pazarlık payını hesaba katarak bilerek daha yüksek bir fiyat belirlerler.

Mortgage Kredi Kullanımı

İngiltere'de ev sahibi olmak, Türkiye'ye göre daha kolaydır. Birçok insan kira ödemek yerine ev kredisi taksitlerini ödemeyi tercih eder. Ev kredileri uzun vadeli krediler olduğu için kira ödemekle hemen hemen aynı miktara denk gelir.

Ev kredileri genellikle 25 yıllık sürelerle sunulur ve bazen süreleri 35 yıla kadar uzatılabilir. İngiltere'de sağlam bir işte ve uzun süredir çalışıyorsanız ev kredisi almak oldukça kolaydır.

Türkiye'de ikamet eden ve çalışan herhangi bir TC vatandaşı, "Kiralamak Koşuluyla Ev Satın Alma" kredisi olan "Buy to Let" kredisi alabilir. İngiltere'de ikamet etmeniz gerekmez. Bankalar, satın aldığınız evin %75'ine kadar size kredi verecektir. Sadece evin bedelinin %25'ini ödemeniz gerekiyor. Buy to Let kredisi ile aldığınız evi banka kiraya verecektir. Kira geliriniz, bankaya olan geri ödemenizi karşılayacak kadar yeterli olacaktır. Başka bir deyişle, evin bedelinin %25'ini ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz çünkü evin kira geliri kredi borcunu ödeyecektir.

Peşinat Ödeyerek Ev Sahibi Olmak


Eğer İngiltere'de ikamet ediyorsanız, peşinat ödemeden ev kredisi alma imkanı mevcuttur. Özellikle ilk kez ev sahibi olacaklar için bu alternatif sunulmaktadır. Ancak, kredi kurumlarının çoğu %5 oranında bir peşinat talep etmektedir. Bazı kurumlar ise %15'e kadar peşinat ödemesi isteyebilmektedir. Maksimum ev kredisi miktarınızı hesaplamak için en kolay yöntem, yıllık gelirinizi üçe katlamak ve eşinizin yıllık gelirini de eklemektir.

Kredi İşlemlerinin Aşamaları

Emlak acenteleri genellikle evleri satmakla görevlidir. İlk olarak, birkaç emlak acentesi ziyaret ederek uygun bir ev bulabilirsiniz. Teklifinizi ev sahibine sunun. Teklifiniz kabul edilirse ve ev kredisi kullanacaksanız, bankanızla iletişime geçin. Peşin para ile satın alacaksanız, bir avukat tutarak işlemlere hemen başlayabilirsiniz. İngiltere'de, Türkiye'deki noterlik sistemi yerine avukatlar kullanılır. Avukat, evin durumunu, yasal sahibini, borçlarını ve inşa kalitesini gibi her şeyi öğrenir ve size bildirir. Buna göre onay verirseniz avukatınız ödemeyi yapar ve tapunuzu size verir. Banka kredisi kullanacaksanız, işlemleriniz şöyle devam eder: Banka, kredi talebinizi kabul ederse, satın almak istediğiniz ev için bir uzman gönderip değer tespiti yapar. Tespit edilen değer üzerinden size en fazla %90 kredi verilir. Bankanın vereceği kredi miktarı size, avukatınıza ve emlak acentesine yazılı olarak bildirilir. Bu yazı, bankanın satın alma sırasında belirtilen rakamı ödeyeceğine dair taahhütnamesidir. Banka taahhüdünüzden sonra avukatınız evin durumunu, yasal sahibini, borçlarını ve inşa kalitesini gibi her şeyi öğrenir ve size bildirir. Buna göre onay verirseniz avukatınız bankadan taahhüt edilen paranın mal sahibine ödenmesini ister. Aynı şekilde, sizden de bankanın ödediği rakamın dışında kalan farkı, tapu harçları, belediye vergisi ve avukatlık masrafı karşılıklarını talep eder. Bu ödemeden sonra ev artık sizindir. Mortgage kredisi kullananlar için ev satın alma işlemi ortalama 10-12 hafta, peşin para ile satın almak isteyenler için ortalama 3-4 hafta sürmektedir. Başka bir ülkeden Londra'da mülke yatırım yapmak isteyenler için işleri kolaylaştıran birçok seçenek mevcuttur. İngiltere emlak piyasasına ayak uydurmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir.

İngiltere'de Yabancı Uyruklu Olarak Ev Alınır mı ?
Mortgage alma süreci İngiltere'de oldukça basit ve anlaşılır bir şekilde ilerler. Ancak kredi ödemelerini karşılayabileceğinizden emin olmak için bir dizi kontrol ve değerlendirme yapılır. Sunacağınız şartlara göre finansman miktarı belirlenir. İngiltere'deki mortgage piyasası oldukça rekabetçi olduğundan, farklı bankalarla görüşüp çeşitli teklifleri değerlendirmekte fayda vardır.
Hangi Tür Mortgage Seçenekleri Mevcut ?

İngiltere'deki mortgage piyasası oldukça gelişmiş olduğundan, farklı konut kredisi seçenekleri arasından seçim yapmak zor olabilir. Bu nedenle, her biri hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır.

İlk olarak, sabit faizli mi yoksa değişken faizli mi bir ürün seçeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Sabit faizli mortgageler, anlaşma süresi boyunca aynı faiz oranını garanti eder ve genellikle beş yıla kadar sürer. Değişken faizli mortgage ise faiz oranlarının değişimine bağlı olarak daha fazla veya daha az maliyetli olabilir.

Ayrıca, belirli durumlardaki alıcılar için özel ürünler de mevcuttur. Örneğin, ilk kez ev satın alanlar, diğer alıcılardan farklı seçeneklere sahip olabilir.

Farklı bankaların farklı kredi seçenekleri sunacağı ve tüm seçeneklere erişmenin mümkün olmadığı göz önüne alındığında, bir finansal danışmandan veya mortgage broker'ından uzman tavsiyesi almak faydalı olacaktır. Bu, sizin için mevcut seçenekleri açıklayabilir ve size en uygun mortgage ürününü bulmanıza yardımcı olabilir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst