Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere'de Konut Kiralama ve Satın Alma İşlemleri

Maverick

Member
İçerik Ekibi
Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
12
Beğeni
2
İngiltere'de Ev Kiraları Hakkında

İngiltere'de yaşayanların en büyük sorunlarından biri ev kiralarıdır. Özellikle Londra gibi büyük bir metropolde yaşamak isteyenler veya iş imkanlarının çoğunun Londra'da bulunması nedeniyle, Londra'da yaşamak zorunda olanlar için bu durum oldukça zorlu bir hal alabilir.

Eğer kaliteli bir semtte bahçesi olan 3 odalı küçük bir ev kiralamak isterseniz, aylık en az 2500 pound ödemeniz gerekebilir. Apartman dairesi tercih etmeniz durumunda bile fiyatlar 1500 pound civarında başlayabilir. Eğer bu kadar para kazanamıyorsanız, şehir merkezine biraz daha uzakta bir yerde ev bulmanız gerekebilir. Diğer seçenek ise Londra'da yaşamamak olabilir. İngiltere'nin farklı şehirlerinde 700 pound'a 3 odalı ve bahçeli müstakil bir ev kiralayabilirsiniz.

Eğer İngiltere'deki ev kiralama fiyatları hakkında genel bir fikir edinmek isterseniz, popüler İngiliz emlak sitesi www.rightmove.co.uk gibi sitelere göz atabilirsiniz. Bu site aracılığı ile aklınızdaki eve en kısa sürede ulaşabilirsiniz. Tabii ki bu kadar yüksek kiralarla başa çıkmak zor olabilir. Bu yüzden İngiltere'de daimi kalmak veya kalmasam bile yatırımım olsun diyorsanız ev almak daha mantıklı bir seçim gibi gözükebilir.

İngiltere'de Ev Satın Alma Hakkında

İngiltere'de ev kiralarından kurtulmanın en iyi yollarından biri ev satın almaktır. Düşük faiz oranları sayesinde, %20'lik bir peşinat ödedikten sonra kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Bu nedenle, maddi durumu uygun olan birçok kişi, ev sahibi olmak için bu yöntemi tercih ediyor. İngiltere'de ev sahibi olmak için İngiliz vatandaşı ya da süresiz oturum iznine sahip olmanız gerekmiyor. Bazı bankalar, Halifax gibi, geri ödeme yapabilecek bir gelir düzeyine sahip olduğunuzu kanıtlamanız durumunda 15-20 yıl geri ödemeli kredi veriyorlar.

Ancak hayatın ne getireceği belli olmadığı için, 20 yıllık bir süreç boyunca İngiltere'den ayrılmak, ülkenize dönmek ya da başka bir şehre taşınmak isteyebilirsiniz. Bu durumda iki seçeneğiniz var. Ya evinizi kiraya verip, alacağınız kira ile kredinin geri ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Ya da evinizi satıp, mortgage geri ödemesini devredebilir ya da kapatabilirsiniz.
 
Üst