Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere'de Göçmenlik Hakları ve Şartları

Volkan

Member
İçerik Ekibi
Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
10
Beğeni
1
İngiltere'de Göçmenlik Hakları ve Şartları

İngiltere'nin göç politikası sert ve düzenlidir ve Brexit'in ardından göç politikası ve sistemi değişti. 1 Şubat 2020'deki Brexit, İngiltere'deki göçmen karşıtı ve Brexit destekçileri tarafından referandum sonucu uygulandı. Brexit ile birlikte İngiltere'de yeni vize türleri tanımlandı, AB ve İsviçre vatandaşlarına sağlanan göçmenlik sistemi ayrıcalıkları kaldırıldı ve nitelikli iş gücü piyasasına insan alımı arttı.

Ulusal İstatistik Ofisi'nin verilerine göre, 2023'de İngiltere'de Birleşik Krallık doğumlu olmayan nüfus 10,2 milyon kişi ve bunların 3,9 milyonu Avrupa Birliği doğumlu. İngiltere'nin en çok göç aldığı ülkeler Hindistan, Polonya, Pakistan, İrlanda ve Almanya'dır. En fazla göçmen nüfusunun yaşadığı şehirler ise Londra, Westminster, Oxford ve Cambridge'dir.

Yeni İngiltere göç yasası, Ocak 2021'de yürürlüğe girdi ve İngiltere'ye yerleşmek isteyen kişiler puan bazlı bir değerlendirme sistemine tabi tutuluyor.

İngiltere Yeni Göçmenlik Sisteminin Getirdiği Yenilikler


AEA ve AEA vatandaşlığı olmayanlar için geçerli olan bir sistem haline gelen göçmenlik prosedürleri, çoğu vize kategorisi için yeniden adlandırılmıştır. Yeni puan bazlı sistem, başvuru sahibinin sponsor bulması, uygun beceri düzeyine sahip olması, İngilizce yeterliliği, gerekli maaş seviyesi gibi kriterlerin yer aldığı bir değerlendirmede en az 70 puan alması gerekmektedir. Beceri ve maaş eşikleri düşürülmüş, yerleşik iş gücü piyasası testi kaldırılmıştır. Sponsor belgelerinin isimleri değiştirilmiştir. Yurtdışındaki başvuru sahipleri, yeni online uygulama yoluyla başvuru yapabileceklerdir.

İngiltere Puan Tabanlı Göçmenlik Sistemi
Kişilerin belirli kriterlere göre puanlandığı yeni İngiltere göçmenlik sistemi ile özel durumların puanlama dışında etkisi olabilmektedir. İngiltere, AB ülkeleri için serbest dolaşımı sonlandırarak yüksek vasıflı işçileri çekmek için adil bir puana dayalı sistem getirdiğini resmi sitesinde açıkladı. Yapılan değişiklikler ile artık bireylerin başvuru yaptıkları ülkeler değil kişisel nitelikleri dikkate alınmaktadır.
İngiltere Yüksek Nitelikli Göçmen Programı

İngiltere, yüksek nitelikli göçmen programındaki yenilikleri tamamlamamış olsa da, hükümet resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre en nitelikli işçiler, akademik başarıları, yaş uygunlukları ve dil yeterliliklerine göre puanlanacak. Bu sayede bazı ayrıcalıklı durumlarda İngiltere'ye vizesiz seyahat edebilecekler. Ancak, bu rotanın uygulamaya girmesi için ilerideki dönemler bekleniyor.

İngiltere Düşük Nitelikli Göçmen Programı

İngiltere göçmenlik sistemi, düşük vasıflı işçileri kapsam dışında tutacak şekilde düzenleneceği açıklanmıştır. Yeni puan temelli göç yasası, vasıflı işçiler için esnek bir sistem sunarken, düşük vasıflı işçiler için zorlayıcı bir yapıya sahip olacaktır.

İngiltere'de Nasıl Göçmen Olunur ?

İngiltere'ye göçmenlik başvurusu yapmak isteyenler, çalışma, iş kurma, aile birleşimi veya eğitim yoluyla ülkeye giriş yapabilirler.

Çalışma yoluyla göç edebilmek için, İngiltere İçişleri Bakanlığı'ndan sponsorluk lisansı olan bir işverenden iş teklifi almak gerekmektedir. İş kurarak göç etmek isteyenler ise, ilgili kuruluştan iş planı onayı almak ve diğer gerekli kriterleri sağlamak zorundadır.

Aile birleşimi yoluyla ülkeye girmek isteyenler, İngiliz vatandaşı veya İngiltere oturma izni bulunan biriyle ilişkilerini veya akrabalık bağlarını kanıtlamalı ve gerekli gelir ve konaklama şartlarını sağlamalıdır.

Eğitim yoluyla göç edebilmek için ise, onaylı bir sponsor eğitim kurumundan kabul onayı almak gerekir. Bu şartları sağlayanlar, İngiltere'ye göç etme hakkına sahip olurlar.

Türk Vatandaşları İçin İngiltere Göçmenlik Şartları

Aşağıdaki liste, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için İngiltere göçmenlik şartlarını içermektedir.

  • Geçerli bir sabıka kaydına sahip olunmalıdır.
  • İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi'nden (NHS) yararlanmak için göçmenlik sağlık ücreti ödenmelidir.
  • Yeterli finansal kaynaklara sahip olunmalıdır.
  • İngilizce dil yeterliliği belgelenmeli ve kanıtlanmalıdır.
  • Başvurulan vize türüne bağlı olarak onaylanmış bir iş teklifi, kabul edilmiş bir eğitim planı, iş planı onayı veya aile sponsoru sunulmalıdır.
Göçmen Vizesi Süreci Nasıl İşliyor ?

İngiltere'ye göçmenlik başvurusu yapmak isteyenler, uzun süreli İngiltere vizesine uygun evrakları hazırlamalı ve Gov.uk üzerinden online başvuru yapmalıdır. Online başvuru sırasında, İngiltere'deki oturum kartının alınacağı yer seçilmeli, vize ve göçmen sağlık ek ücretleri ödenmeli ve ardından aracı kurum başvuru merkezi üzerinden randevu alınmalıdır. İngiltere vize ve göçmenlik başvuruları, Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi tarafından işlem görür.

Tamamlanan online başvuru işlemlerinin ardından, randevu alınan aracı kurumun vize başvuru merkezine gidilerek biyometrik işlemler tamamlanmalı ve gerektiği takdirde vize mülakatına girilmelidir.

Hukuksal olarak bir çok aşamadan geçilmesi gereken göçmenlik vizesinin iyice araştırılıp şartların sağlanmasına dikkat edilerek başvuru yapılması önemlidir.
 
Üst