Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere'de Burs İmkanları ve Başvuru Süreci

DüşünenKafa

Member
İçerik Ekibi
Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
7
Beğeni
1
Birleşik Krallık'ta birçok kuruluş, hatta en saygın olanlar bile genellikle aynı öğrenim ücretlerini talep eder. Uluslararası bir öğrenci olarak, genellikle ortalama yıllık 25.000 £ ödemeyi beklemelisiniz. Klinik dereceleri gibi daha fazla ekipman ve temas süresi gerektiren programlar, bu miktarın neredeyse iki katına mal olabilir.

Birleşik Krallık'ta eğitim görmek isteyen uluslararası öğrenciler için özel olarak verilen burslardan en dikkat çekicisi : Chevening Bursları.

Bu burs, seçkin öğrencilere bir yıllık yüksek lisans derecesini finanse etmek için verilmektedir. Bu ödüle hak kazanabilmek için öğrencilerin iş dünyası, medya, siyaset ve akademi dahil olmak üzere çeşitli alanlarda liderlik ve karar verme becerilerini göstermeleri gerekmektedir.

Chevening, küresel liderleri geliştirmeyi hedefleyen bir uluslararası ödül programıdır ve Birleşik Krallık Hükümeti tarafından desteklenmektedir.

Chevening Bursu Nedir ?

Chevening, Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanlığı ve ortak kuruluşlar tarafından finanse edilen iki tür ödül sunar: Chevening Yüksek Lisans Bursları ve Chevening Misafir Araştırmacı Bursları. Bursa hak kazananlar, Birleşik Krallık Büyükelçilikleri ve Yüksek Komisyonlar tarafından dünya genelinde seçilir.

Chevening Bursu, geleceğin liderleri, etkileyicileri ve karar vericilerine eşsiz bir eğitim imkanı sunan tam finansal destek sağlayan bir burs programıdır. Akademik hedeflerinize odaklanmanıza ve bu benzersiz deneyimin tadını çıkarmanıza olanak tanır. Chevening Bursu ile Birleşik Krallık'ta bir yıl boyunca profesyonel ve akademik açıdan kendinizi geliştirme fırsatı elde edebilir, mesleki ağınızı genişletebilir, Britanya kültürünü yakından tanıyabilir ve Birleşik Krallık ile kalıcı pozitif ilişkiler kurabilirsiniz.

Türkiye'deki adaylar, istedikleri Birleşik Krallık üniversitesindeki yüksek lisans programını tercih ederek başvurularını gerçekleştirebilirler. Eğer azimli, liderlik potansiyeli olan ve güçlü bir akademik geçmişi olan bir adaysanız, 13 Temmuz 2023'e kadar başvurunuzu yapabilirsiniz.

Chevening Bursu Neleri Kapsar?

 • Okul ücretleri 22.000 GBP kadar
 • Gidiş dönüş uçak bileti ( Ekonomik sınıf )
 • Vize başvurusu ücreti
 • Aylık yaşam maliyeti
 • Temel harcamalar için ek ödemeler

Chevening Bursuna Başvuracak Kişilerde Aranan Kriterler Neler?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Eğitimini tamamladıktan sonra en az iki yıl Türkiye'de kalmayı taahhüt etmek
 • Birleşik Krallık'ta bir yüksek lisans programına kabul edilmek için gerekli lisans derecesine sahip olmak. Bu genellikle Birleşik Krallık'taki 2:1 onur derecesine eşdeğerdir, ancak kurs ve üniversiteye göre değişebilir.
 • Başvuru sırasında en az iki yıl (2800 saat) iş deneyimine sahip olmak
 • Burs yönetimi tarafından kabul edilen en az üç farklı programa başvurarak 13 Temmuz 2023 tarihine kadar koşulsuz kabul koşulunu yerine getirmek için Birleşik Krallık üniversitelerinde başvuru yapmak gerekmektedir.

Kimler Başvuru Yapamaz

 • Britanya vatandaşlığına sahip olanlar veya çifte vatandaşlık sahibi olanlar
 • Chevening programı dahilinde olmayan bir ülkede mülteci statüsüne sahip olanlar (Chevening programı dahilindeki ülkelerdeki mülteci statüsünde olanlar başvurabilirler)
 • Majestelerinin Hükümeti'nde çalışanlar, eski çalışanlar veya akrabaları (Ağustos 2020'den beri),
 • İngiliz Elçilikleri/Yüksek Komisyonlar, İşletme, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı
 • Chevening ortağı kuruluşlarının (Ağustos 2020'den beri) çalışanları

Nasıl Başvurulur ?

Chevening Bursu için tüm başvurular, Chevening web sayfasından erişilebilen Chevening tarafından belirlenen çevrimiçi başvuru sistemi aracılığıyla yapılmalıdır. Başvurmak için vereceğim siteyi kullanabilirsiniz. https://www.chevening.org/
 
Üst