Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere Öğrenci Vizesi Almanın Avantajları ve Dezavantajları

BookWorm

Kadın Üye
Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
4
Beğeni
0
İngiltere'de, farklı eğitim seviyelerinde okumak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türü, dil eğitimi dışındaki eğitimler için Tier 4 öğrenci vizesidir. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora gibi eğitim seviyelerinde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, başvuruda bulunmaları gereken bu vize türü için, öğrencinin yaşı 4-17 arasındaysa, ilköğretim ve lise eğitimi için Tier 4 Çocuk vizesine başvurması gerekmektedir.

Eğer öğrenci 16 yaşından büyükse ve üniversite, yüksek lisans vb. eğitimler almayı planlıyorsa, Tier 4 Genel öğrenci vizesine başvurması gerekmektedir. Birleşik Krallık, bu iki vize türü için puanlama sistemini kullanmaktadır ve öğrencilerin 40 puan toplaması gerekmektedir. Öğrencinin kabul aldığı okuldan gelen Kabul Mektubu, 30 puanı oluştururken, geri kalan 10 puan, öğrencinin veya sponsor olacak birinci dereceden akrabalarının banka hesap dökümüyle sağlanır.

Tier 4 vizesinde, 28 gün kuralı bulunmaktadır. Bu kural, örgün eğitim alacak öğrencilerin, okul ücreti ve yaşam masraflarını bankada 28 gün boyunca tutmalarını gerektirmektedir. Yaşam masrafları için belirlenen ortalama meblağ, aylık £1,265'dir ve öğrenciler, okul ücretinin yanı sıra, 9 aylık örgün eğitim için bankada 28 gün boyunca ortalama £11,385 göstermek zorundadırlar.

Öğrencilerin İngilizce seviyeleri de önemlidir ve en az B1 seviyesinde olmaları gerekmektedir. Lisans eğitimi ve üzerindeki eğitimler içinse en az B2 seviyesinde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Ayrıca, IELTS sınavına girmek isteyen öğrencilerin, IELTS for UKVI sınavına girmeleri gerekmektedir ve diğer IELTS türleri kabul edilmemektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Almanın Avantajları ve Dezavantajları

İlk olarak avantajlar ile başlayalım :

Zamandan Tasarruf Edebilirsiniz

Türkiye'de lisans programları 4 sene sürerken, Avrupa, Birleşik Krallık ve İrlanda’da lisans programları 3 sene sürmektedir. Bu yüzden eğitim giderlerinden tasarruf etme olanağımız vardır. Aynı zamanda yaşıtlarınızdan daha erken okulu bitirebilirsiniz.

Seyahat Etmek Güzeldir

Farklı bir ülkeye seyahat ettiğimizde, genellikle en sevdiğimiz yemekleri aklımızda kodlamışızdır. Ancak yeni deneyimlerimizle, aslında en sevdiğimiz yemeğin o olmadığına karar verebiliriz. Kendimizi tekrar keşfetmeye başlarız ve hiçbir yerde yaşayamayacağımız sahnelerin başrolüne geçeriz. Artık biz yönetiriz, biz yazarız, biz oynarız... Bu deneyimler, kişisel gelişimimizi olumlu yönde etkiler ve ileride iş hayatımızda fark yaratırız.

Her An Çok Eğlencelidir

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş insanlar ile eğlenceli aktivitelere katılabilirsiniz. Burada yaşayacağınız her an çok eğlenceli olacaktır.

Olgunlaşmayı Sağlar

Üniversiteye giden gençler olarak, aileleriniz için her zaman gözbebeği olarak kalırsınız. Ancak zaman içinde sorumluluk almaya başlamalı ve bazı şeyleri başarmak için kendi ayaklarımız üzerinde durmamız gerektiğini anlamalıyız. Bu noktada, ilk yurt dışı deneyimi oldukça önemlidir. Farklı bir şehirde eğitim almaya başlayan bir öğrenci bile değişimi hissederken, yurt dışında eğitim almaya başladığımızda artık kendi ayaklarımız üzerinde durmaya başlıyoruz.

Dezavantajları da Vardır

Alıştığımız Yeri Geride Bırakmak Zordur


Yeni yerler keşfetmek ve farklı deneyimler yaşamak her zaman heyecan vericidir ancak arkadaşlarımızı geride bırakmak hiç de kolay değildir. Alışkın olduğumuz yerleri terk etmek zor olsa da, güzel anılar oluşturmak ve onların değerini bilmek önemlidir.

Aile Özlemi Hissedilir

Aile özlemi kaçınılmazdır ve onları yanımızda isteyeceğimiz zamanlar olacaktır. Onlarla paylaşmak isteyeceğimiz anlar, gülmek, üzülmek, eğlenmek ve deneyimlemek istediğimiz anlar olacaktır. Belki de anne çorbası gibi küçük şeyleri özleyeceğiz, ya da yazın memleket havasını arayacağız...
 
Üst