Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

İngiltere Konsolosluk ve Büyükelçilik Bilgileri

Cyclone

Member
Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
6
Beğeni
5
İngiltere Konsolosluk Bilgileri

İngiltere konsolosluğu Türkiye'de İstanbul ve Ankara'da başta olmak üzere, Antalya, Bodrum, Marmaris, İzmir ve Fethiye’de faaliyet göstermektedir.
İstanbul'da Başkonsolosluk, Ankara'da İngiltere Büyükelçiliği ve yukarıda yazılan diğer illerde ise iletişim merkezleri bulunmaktadır.

İngiltere ve Türkiye İlişkileri


İngiltere, Türkiye'nin en önemli ticaret ortaklarından biridir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi, her geçen gün artmaktadır. İngiltere, Türkiye'ye ihracat yaparken, Türkiye de İngiltere'den ithalat yapmaktadır. Bu ticaret ilişkisi, iki ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamaktadır.

Turizm açısından da İngiltere ve Türkiye arasındaki ilişkiler oldukça önemlidir. Her yıl milyonlarca İngiliz turist, Türkiye'ye tatil yapmak için geliyor. Türkiye, İngiltere'den gelen turistler sayesinde ekonomik olarak da kalkınmaktadır.

İngiltere ve Türkiye arasındaki ilişkiler, kültürel ve sosyal açıdan da önemlidir. İki ülke arasındaki bağlar, tarih boyunca güçlü bir şekilde sürmektedir. İngilizce, Türkiye'de de yaygın bir şekilde konuşulmaktadır. İngiliz ve Türk kültürleri arasında ortak noktalar bulunmaktadır. Bu ortak noktalar, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesinde etkilidir.

Konsoloslukların Rolü

İngiltere, Türkiye'de Ankara'da bir büyükelçilik ve İstanbul'da bir başkonsolosluk dahil olmak üzere birçok konsolosluk ofisi bulundurmaktadır. Türkiye'deki konsolosluklar, İngiliz vatandaşlarına hizmet vermektedir. Aynı zamanda, İngiltere ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Konsoloslukların Görevleri

Konsolosluklar, vatandaşların yurt dışında karşılaştığı sorunlarla ilgilenmek, hukuki işlemlerde yardımcı olmak, pasaport ve vize işlemlerini yürütmek gibi birçok farklı konuda hizmet vermektedir. İngiltere ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde de konsoloslukların önemli bir rolü vardır.

İngiltere ve Türkiye Konsoloslukları

İngiltere, Türkiye'de ikiadet büyük konsolosluk ile bir adet bölgesel vize başvuru merkezine sahiptir. Türkiye'deki İngiliz konsoloslukları, İstanbul, ve Ankara'da bulunmaktadır. İngiliz konsolosluğu, ülkesinde kalan vatandaşlarına ve Türkiye'ye seyahat eden İngilizlere yardımcı olur.

Türkiye'deki İngiliz konsolosluklarının yanı sıra, İngiltere'de de Türk konsoloslukları bulunmaktadır. İngiltere'deki Türk konsoloslukları, Londra, Manchester ve Edinburgh'da bulunmaktadır.

İngiltere Başkonsolosluğu Adresi

Kamer Hatun, Meşrutiyet Cd. No:34, 34435 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 334 64 00


Birleşik Krallık, Türkiye Büyükelçisi Kim ?

Birleşik Krallık Büyükelçisi Jill Morris'dir. Morris, Londra Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler alanında lisans eğitimi almış ve kariyerine 1986 yılında İngiliz hükümetinin Dışişleri ve Milletler Topluluğu Ofisi'nde başlamıştır. Daha sonra, Brüksel, Tokyo ve Paris'teki İngiliz Büyükelçilikleri'nde görev yapmıştır. Morris, 2014 yılında Dışişleri ve Milletler Topluluğu Ofisi'nde Avrupa Dairesi Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır. 2017 yılında, İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi olarak atanmıştır. Morris, İngiltere ve Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca, Morris, Türkiye'deki birçok sivil toplum örgütü ve kuruluşuyla yakın çalışmış ve Türkiye'deki kadınların liderlik rollerini üstlenmelerine yardımcı olan programlar başlatmıştır.

İngiltere Büyükelçiliği Adresi

Şehit Ersan Caddesi 46/A Çankaya/Ankara /Türkiye
Telefon
+90 312 455 33 44 / +44 20 7008 5000
Faks
+90 312 455 33 52

Ayrıca Büyükelçilik ile direkt olarak irtibat kurmak isterseniz verdiğim bağlantı linkini kullanabilirsiniz. https://www.contact-embassy.service.gov.uk/?country=Turkey&post=British Embassy Ankara


Yukarıda yer alan bilgiler İngiltere resmi iletişim sitesi olan https://www.gov.uk/ adresinden faydalanılarak yazılmıştır.
 
Üst