Moderatör arıyoruz! Forumda aktif görev almak ister misiniz? İletişime geçmek için tıklayın...

Birleşik Krallık'ta Geçişinizi Keyifli Hale Getirin : Transit Vize Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Katılım
4 Nis 2023
Mesajlar
4
Beğeni
0
Seyahatiniz sırasında İngiltere'den transit geçiş yapacaksanız, İngiltere transit vizesi almanız gerekebilir. Transit vize için, seyahatinizi gerçekleştirmek için yeterli maddi kaynağa sahip olduğunuzu ve İngiltere üzerinden asıl hedeflediğiniz ülkeye gireceğinizi kanıtlamanız gerekmektedir.

Sınır kontrolünden geçmeden yapacağınız bir aktarma seyahatiniz varsa, Hava Sahası Transit Vizesi (Direct Airside Transit Visa-DATV) için vize alabilirsiniz. DATV, 24 saat içinde geçerli olan bir vize türüdür. Sınır kontrolünden geçecek olan kişiler bu vize türünü alamazlar.

İngiltere'de sınır kontrolünden geçerek 48 saat içinde başka bir ülkeye uçacaksanız, İngiltere transit vizesi almanız gerekir. Uzun süreli İngiltere Transit Vizeside alabilirsiniz. Uzun süreli transit vizesi ile İngiltere'de en fazla 48 saat kalabilirsiniz.

İngiltere transit vizesi almak için, online formu doğru ve eksiksiz doldurarak randevu almanız gerekmektedir. Vizenin reddedilme nedeni genellikle formda yapılan yanlışlıklardan ve belgelerin eksik teslim edilmesinden kaynaklanmaktadır. Başvurunun eksiksiz olarak tamamlanması içindoğru bilgileri mutlaka belirtmelisiniz. Konu hakkında bilgi almak Birleşik Krallık konsolosluk iletişim numaralarına ulaşabilir veya konsolosluğu ziyaret edebilirsiniz. İngiltere vize işlemleri 11 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Transit Vizesi Gerektirmeyen Ülkeler;


 • Avustralya,
 • Kanada,
 • Yeni Zelanda,
 • Amerika Birleşik Devletleri

Bu ülkelerden birine seyahat ederken, yine bu ülkelerden birine ait geçerli bir vizeniz varsa ya da son giriş tarihinizden en fazla 6 ay geçmişse, aktarma süreniz İngiltere'de 24 saati geçmeden, İngiltere'deki bir havalimanından esas gideceğiniz ülkeye ait uçağa binmeniz durumunda İngiltere transit vizesine ihtiyacınız yoktur.

 • İsviçre oturum izniniz varsa,
 • Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinden birine ait oturum izniniz varsa veya seyahat ediyorsanız,
 • İrlanda Vizeniz varsa
 • ABD ve Kanada'da sürekli oturum iznine sahipseniz

İngiltere üzerinden aktarma yapmak istediğinizde, İngiltere'deki topraklarda 24 saatten fazla kalmamak kaydıyla İngiltere Transit Vizesi almanıza gerek yoktur.

İngiltere Transit Vizesi Danışmanlık Belgeleri

İngiltere Transit Vizesi danışmanlığı için talep edilen belgeler standarttır, ancak bazı durumlarda ek belgeler istenebilir. Bu belgeler şunlardır:

 • Pasaport,
 • Gidilecek ülkeye ait uçak bileti,
 • Seyahat edilecek ülkeye ait oturum izni belgesi veya onaylanmış vizesi

Hazırlanan belgelerde seyahat tarihleri ve dönüş seyahatinde İngiltere aktarması yapılıp yapılmayacağı da belirtilmelidir. İngiltere Transit Vizesi tek seferlik veya gidiş-dönüş olarak verilebilir.

İngiltere'de Transit Vize Alma Prosedürü

İngiltere'ye seyahat ederken transit vize almak, genel ziyaretçi turist vizesi alma prosedürlerine kıyasla çok daha kolay ve kısa bir süreçtir. İngiltere'de transit vizesi iki türdür:

 1. Direkt Havaalanı Transit Vizesi : Direkt havaalanı transit vizesi (DATV), sınır kontrolünden geçmeden ve havaalanını terk etmeden, 24 saat içinde aktarmalı uçuşunuzla yolunuza devam ettiğiniz senaryoda almanız gereken vize türüdür. Bu vize ile İrlanda, İskoçya gibi ülkelere aktarma yapamazsınız. Bu durumda İngiltere turist vizenizin de olması gerekiyor. Genellikle uluslararası trafiğin yoğun olduğu ve gelişmiş havalimanlarında geçerlidir. Çünkü bu tür havalimanlarında uçaktan indiğiniz anda sizi transit yolcu bölümüne yönlendiren görevliler vardır. Sınır kontrolünden geçmediğiniz gibi bavullarınızı aldığınız alana da geçemezsiniz. Bu vizenin ücreti 50 USD'dir.
 2. Transit Ziyaretçi Vizesi : Transit ziyaretçi vizesi ise sınır kontrolünden geçmek durumunda olduğunuz ama 48 saat içinde ülkeyi terk edeceğiniz senaryolarda almanız gereken vize türüdür. Bu vize, turist vizesi almaktan daha az gereklilik arayan bir seçenektir. Ücreti ise 91 USD'dir.
 
Üst